Kolmannen tontun piilo oli sivulla 6 vauvauutisten kulmassa. (As 12.12.)
Säkylän vapaa-aikapäällikkö Riikka Kuusiniemi on tyytyväinen liikuntapaikkojen nykytilan kartoitukseen ja kehittämissuunnitelmaan. Suurempien investointien ohella hän kertoo Säkylässä olevan tarvetta luistelukaukaloiden valaistusten uusimiseen.
Joni Tuominen
Sari Minkovitsch (vas.), Leila Strömberg-Koli, Merja Mikkola ja Tiina Reunanen ovat paitsi taustavoimia Yttilän raitti -elokuvan taustalla myös järjestelleet Yttilän Museokoulun museoluokan väliaikaiseksi elokuvateatteriksi.
Elli-Mari Ahola
Amcorin entisen tehdaskiinteistön siirtyminen kokonaan puolusvoimien käyttöön oli yksi lukijoita eniten kiinnostanut uutinen Alasatakunnassa loppuvuonna.
MIrja Linnemäki / arkisto
Lapsenlapsi Johanna Heinonen on ammatiltaan muisti- ja sairaanhoitaja ja hän piipahtaa usein mummia, Aili Heinosta katsomassa Poukamassa. Poukamasta tuli Ailin koti vasta puolisen vuotta sitten.
Pia Mattila-Lonka
Ala-Satakunnan Osuuspankin lahjoituksia vastaanottivat Heidi Parma (vas.) Pellonpuiston ja Petri Lehti Huovinrinteen koulun vanhempainyhdistyksestä, Minna Nyyssönen Etelä-Satakunnan 4H-yhdistyksestä, Susanna Santala Köyliön MLL:stä, Riikka Suominen Säkylän yläkoulun vanhempainyhdistyksestä, Mari Salmela Säkylän MLL:stä, Siiri Otranen Lallin koulun, Riina-Lotta Reiman Kepolan koulun, Marika Palmen Säkylän yläkoulun ja Antti Henriksson Isosäkylän koulun vanhempainyhdistyksestä ja lahjoittajan osapuolina olivat OP Ala-Satakunnan toimitusjohtaja Jari Katila ja asiakkuuspäällikkö Niina Maunula.
Ala-Satakunnan Osuuspankki
Kunnanjohtaja Teijo Mäenpää (oik.), Amcor Flexibles Finlandin talousjohtaja Erkki Räty (vas..) ja konservointiyrittäjä Sanna Pitkäniemi-Toroska hioivat maaliskuussa suunnitelmia Birger Carlstedtin Kauttuan historiaan liittyvän kuuluisan Aamusta iltaan -taulun siirtämiseksi Amcorin lakkautetulta Kauttuan tehtaalta tuntemattomaan varastoon Säkylään. Taulu siirrettiinkin uuden omistajansa Säkylän kunnan varastoihin, ja siitä nousi Euran suunnalla koko kevään keskustelua värittänyt kohu. Lopulta Mäenpää otti kantaa, että taulu olisi tarkoitus antaa Pyhäjärvi-Instituutille, kun heille on sopivat tilat. Toistaiseksi taulu on yhä Säkylän hallussa.
Pia Mattila-Lonka